Kaplica skalna w Budapeszcie
- kochambudapeszt
- 2022. jún. 13.
- 1 perc olvasás
Kaplica Skalna na Wzgórzu Gellerta w Budapeszcie jest sanktuarium narodowym. Jego budowę ukończył Károly Weichinger wiosną 1931 r. na podstawie planów Kálmána Luxa. W 1934 r. do kościoła po naddunajskiej stronie wzgórza Gellerta dobudowano neoromański klasztor. Palatyni węgierscy nie odrodzili się na Węgrzech przez 150 lat po rozwiązaniu zakonu. Kościół skalny został zbudowany dla Palatynów, jedynego męskiego zakonu mnichów założonego na Węgrzech, który powrócił do swojej ojczyzny. Inne nazwy.

W kościele skalnym przechowywana jest jedna z najcenniejszych relikwii Ojców Paulinów: kość nogi św. Pawła Pustelnika. Ołtarz kościoła został wykonany w fabryce Zsolnay w Peczu.
15 maja 1994 r. Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej podarowało kościołowi replikę Czarnej Madonny Częstochowskiej z okazji 60. rocznicy powrotu Palatynów. Z tej okazji w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej stanął polski ołtarz - orzeł z brązu autorstwa Bronisława Chromego. Znajduje się tam również tablica z brązu upamiętniająca polskich internowanych oraz płaskorzeźba św. Maksymiliana Kolbego autorstwa Marii Majcik.[1]
Nowy krzyż został zaprojektowany przez architekta Andrása Pomsára i wzniesiony w 2001 r. Ostatni element tego krzyża został zamontowany przez budowniczych dokładnie w dniu, w którym został on zburzony z powodów ideologicznych pięćdziesiąt lat wcześniej.
Dowiedz się więcej od naszych przewodników: www.budapestmylove.com
Σχόλια