top of page
Keresés

Historia Budapesztu, część 1

  • kochambudapeszt
  • 2022. máj. 17.
  • 2 perc olvasás

Obszar Budapesztu był zamieszkiwany przez Celtów 2000 lat temu.

Później, w I wieku n.e., tereny te należały do Imperium Rzymskiego. Obszar ten nazywano Panonią. W 3. dzielnicy zachowały się ruiny jednego z rzymskich miast wojskowych: łaźnie, wille, ruiny amfiteatru.


W V wieku tereny te zajęli Hunowie. Niektórzy językoznawcy uważają, że BUDA (zachodnia część Budapesztu) została nazwana na cześć wodza Budy, który był bratem Attyli Wielkiego.


Po Hunach tereny te zostały podbite w IX wieku (dokładnie około 896 roku) przez plemiona węgierskie, które były pogańskimi, wędrownymi, dzikimi ludami azjatyckimi.

W tym czasie Węgrzy od wieków migrowali z centrum dzisiejszej Rosji (lub, jak twierdzą inni badacze, jeszcze dalej na wschód, z okolic Chin).




Czasami obozowali, rozbijali namioty (zwane jurtami) w optymalnych miejscach, hodowali zwierzęta. W czasie swojej podróży wiele walczyli, kobiety były też bardzo wojownicze, słynęły z tego, że dobrze radziły sobie na koniu, galopując, strzelały strzałami do tyłu w kierunku wroga.






W czasie swojej podróży nawiązali też dobre kontakty: mieszkali przez pewien czas z wieloma ludami, ucząc się technik połowu ryb, polowania i uprawy roślin. Nasz język (o azjatyckich korzeniach) stał się przez to bardzo wyjątkowy i szczególny.


ło 896 r. koczownicze plemiona węgierskie znalazły się na terenie dzisiejszych Węgier, a ponieważ klimat, ukształtowanie terenu i obfitość wody sprawiały, że było to idealne miejsce, wyparły dawnych Słowian i przez pewien czas żyły z pozostałymi plemionami. W tym czasie do naszego słownictwa weszło wiele słowiańskich słów, takich jak baranek (=bárány), gołąb (=galamb) itp.




Niektórzy badacze uważają, że w tym czasie powstały również nazwy BUDA i PESZT, pochodzące od słów słowiańskich.


Nazwa BUDA wywodzi się od starosłowiańskiego słowa WODA, ponieważ osiedlający się Węgrzy spotkali się z tymi słowiańskimi ludami, kiedy przybyli na te tereny. Te plemiona słowiańskie już wcześniej zauważyły, że na terenie Budy jest dużo źródeł i bieżącej wody, więc prawdopodobnie nazwały tę część "częścią wodną", stąd słowo BUDA. Buda, położona w pagórkowatej, zachodniej części miasta, zawsze była siedzibą władcy i ośrodkiem wojskowym, ponieważ ze wzgórz łatwiej było ją dostrzec.


Językoznawcy uważają, że słowo PESZT jest również pochodzenia starosłowiańskiego: być może pochodzi od słowa PIEC (kemece), ponieważ na terenie dzisiejszego Pesztu już wtedy istniały małe wioski i proste domy jednorodzinne, a ponieważ teren Pesztu jest płaski - zawsze łatwiej było tu budować. A symbolem domu rodzinnego, domu, jest piec, czyli PIEC.


Plemiona węgierskie przez pewien czas walczyły z okolicznymi ludami, a następnie Szczepan I (lub Święty Stefan) uczynił z kraju państwo katolickie.


Ciąg dalszy nastąpi! :)



 
 
 

Comments


© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • b-googleplus
bottom of page